Programa

11 04 - 19:00

JAN KRZYSZTOF BROJA rečitalis

locationLietuvos nacionalinė filharmonija

VIII tarptautinį M. K. Čiurlionio muzikos festivalį Vilniuje atidarys vienas ryškiausių šių dienų Lenkijos pianistų – JAN KRZYSZTOF BROJA!

Janas Krzysztofas Broja vadinamas „vienu įstabiausių Lenkijos muzikantų“. Jis studijavo Lenkijoje ir Vokietijoje, sėkmingai pasirodė tarptautiniuose konkursuose, tarp kurių – II premija Dinu Lipatti konkurse Bukarešte, net 3 specialieji prizai XIII tarptautiniame F. Chopino pianistų konkurse Varšuvoje, premija S. Rachmaninovo konkurse Kalifornijoje. Itin svarbus jo karjeros žingsnis – 1999 m. Vilniuje vykęs Tarptautinis M. K. Čiurlionio pianistų konkursas, kuriame J. K. Broja pelnė pirmąją vietą. Po įspūdingo pasirodymo spauda atlikėją pavadino „pianistu iš XXI amžiaus“. Pastaraisiais metais J. K. Broja atliko dešimtis rečitalių Europoje, Artimuosiuose Rytuose, Pietų Amerikoje, yra išleidęs kompaktinių plokštelių, tarp kurių – su kitais savo šalies muzikantais įrašyti Fryderyko Chopino kūriniai, Karolio Szymanowskio „Symphonie concertante“, atliekama su Varšuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru. Šis įrašas 2010 m. pretendavo į „Grammy“ apdovanojimą. Šio amžiaus pradžioje, kai lenkų kino legenda Romanas Polańskis filmavo tris „Oskarus“ laimėjusį „Pianistą“ (2002), J. K. Broja bendradarbiavo su režisieriumi kaip muzikinis konsultantas.

Pianistas ne kartą koncertavo Lietuvoje. Apie prieš porą metų vykusį jo rečitalį muzikologė Jūratė Katinaitė rašė: „Broja skambina ne kaip kompozitoriaus teksto atkūrėjas, o kaip pasakotojas, kuris autoriaus idėjas pratęsia ar, teisingiau sakant, ištęsia, bet nekvestionuoja. Ar tai Chopinas, Scarlatti, Rachmaninovas ar labiau Chopinas–Broja, Scarlatti–Broja, Rachmaninovas–Broja? Ne, Broja nesiveržia konkuruoti su autoriais, tai, kas atsiranda muzikiniame tekste, bet nėra užrašyta gaidose, skamba lyg kompozitoriaus savastis – ne komentaras ar parafrazė. Kad šis rezultatas nulemtas subtilaus improvizacijos meno pritaikymo, ne iškart gali susivokti. Ir tai yra Brojos stiliaus unikalumas, neišniekinant kompozitoriaus teksto, o pakeičiant požiūrį į atlikimo kanoną.“

PROGRAMA:

MIKALOJUS KONSTANTINAS ČIURLIONIS (1875–1911)
Preliudas Des-dur (VL 187)
Preliudas F-dur (VL 188)
„Jūra“, mažų peizažų ciklas (VL 317), 3 d. Allegro impetuoso

FRYDERYK CHOPIN (1810–1849)
Polonezas cis-moll, op. 26 Nr. 1
Mazurkos, op. 59: a-moll, As –dur, fis-moll
Noktiurnai, op. 62: B-dur, E-dur
Baladė Nr. 4 f-moll, op. 52
24 Preliudai, op. 28

Skaityti plačiau

11 05 - 18:00

Koncertas „ATEITIES VARDAI“

locationTaikomosios dailės ir dizaino muziejus

Paulina Bakšaitė (saksofonas)
Oktawia Bylicka (arfa)
Julija Ivanovaitė ir Vincas Bačius (smuikas-kontrabosas)
Ugnė Katinskaitė (smuikas)
Nedas Latovinas (saksofonas)
Kristijonas Megelinskas (fortepijonas)
Emilis Šarinskas (fortepijonas)

Koncertmeisterės – Lina Šatkutė ir Aušrinė Garsonaitė

Tradiciškai tarptautinis M. K. Čiurlionio muzikos festivalis šalia didžiųjų meistrų pristato ir ryškiausius Lietuvos jaunuosius talentus. Į sceną žengs daugelio tarptautinių konkursų nugalėtojai, koncertuojantys ne tik Lietuvos, bet ir užsienio koncertų salėse. Skambės nuostabiausi pasaulinio muzikos lobyno kūriniai arfai, fortepijonui, smuikui, kontrabosui ir saksofonui.

DETALI KONCERTO PROGRAMA >>>

Skaityti plačiau

11 06 - 19:00

Kristian BENEDIKT, Vilija KUPREVIČIENĖ, Aleksandra ŽVIRBLYTĖ ir mišrus choras "SONOROS"

locationLDK Valdovų rūmai

Laukia žavus vakaras, skambant žymiausioms operų, operečių arijoms, lietuviškoms dainoms bei gražiausiems duetams, kuriuos atliks vienas žymiausių Otelo (G. Verdi) vaidmens interpretatorių dramatinis tenoras KRISTIAN BENEDIKT (Vaidas Vyšniauskas) ir charizmatiškoji, sparčiai į atlikėjų Olimpą kopianti VILIJA KUPREVIČIENĖ (sopranas). Koncertmeisterė – ALEKSANDRA ŽVIRBLYTĖ (fortepijonas).

Koncertą papuoš pozityvaus bendravimo principais grįstas, chorinės muzikos mylėtojų bendruomenę vienijantis mišrus choras "SONOROS". Meno vadovė ir dirigentė – VALERIJA SKAPIENĖ. Chormeisteris ir koncertmeisteris – KAZIMIERAS KRULIKOVSKIS.

Šis koncertas skirtas lietuviškos operos 100-mečiui!

PROGRAMA:V. Kairiūkštis – „Nukelk man saulę“
Ch. Gounod – Margaritos arija iš op. „Faustas“  
J. Gruodis – „Visur tyla“ 
V. Klova – Naglio ariozo iš op. „Vaiva“
M. K. Čiurlionis – 3 preliudai
G. Verdi – Elisabetos arija „Tu che le vanita“ iš op. „Don Carlos“
G. Verdi – Oronte arija iš op. „Lombardiečiai“
G. Verdi – Otelo ir Dezdemonos duetas iš op. „Otello“
J. Strauss – Barinkajaus kupletai iš operetės „Čigonų baronas”
F. Lehár – Vilijos daina iš operetės „Linksmoji našlė“
M. K. Čiurlionis – „Beauštanti aušrelė“
V. Klova – Ūdrio daina iš op. „Pilėnai“
L. Vilkončius  – „Tokia esu“
A. Martinaitis – „Aušros žvaigždė“
P. Abraham – Viktorijos ir Koltajaus duetas „Good night“ iš operetės „Viktorija ir jos kariai“
J. Gudavičius – „Kur giria žaliuoja“

Skaityti plačiau

11 09 - 18:00

„Synaesthesis“: Miške. Garso Ekologija.

locationTaikomosios dailės ir dizaino muziejus

/// Miške. Garso ekologija ///

„...Norėčiau sudėti simfoniją iš bangų ošimo, iš šimtametės girios
paslaptingos kalbos, iš žvaigždžių mirksėjimo, iš mūsų dainelių ir
bekraščio mano ilgesio...“ – tai citata iš Čiurlionio laiško jo būsimai žmonai, rašytojai Sofijai Kymantaitei, 1908 m. lapkičio 19 d., Sankt Peterburgas.

„Miške“, pasiskolintas iš M. K. Čiurlionio garsiojo simfoninio kūrinio – tai jungiamasis šio projekto žodis. Jis pagauna mūsų smalsumą ir atveria erdvę diskusijoms apie kompozicinės praktikos kaitą ir tapatumą, apie žmogaus ryšį su gamta antropoceno eroje.

Bendradarbiaudama su ansambliu „Synaesthesis“, kompozitorių komanda – Yiorgis Sakellariou, Justina Šikšnelytė, Beata Juchnevič ir Kevinas Langas – individualiai pažvelgė į garso ekologijos praktikas, o jų autentiški žvilgsniai atsiskleidžia naujuose kūriniuose kameriniam ansambliui, sudėtuose į vientisą programą.

Vilniaus miesto šiuolaikinės muzikos ansamblis „Synaesthesis“:
Vytenis Gurstis (fleita)
Artūras Kažimėkas (klarnetas)
Monika Kiknadzė (altas)
Pranas Kentra (el. gitara)
Marta Finkelštein (fortepijonas)
Karolis Variakojis (dirigentas)

PROGRAMOJE:
Beata Juchnevič – Whispers from the ground
Yiorgis Sakellariou – The Rue of Demeter
Justina Šikšnelytė – Sach'a-Sach'a
Kevin Lang – A natural sound scene, artificialized

Skaityti plačiau

11 11 - 19:00

Roko fantazija „Čiurlionis REX“

locationŠv. Kotrynos bažnyčia

Festivalio publikai bus pristatytas ypatingas, specialiai festivaliui sukurtas projektas, roko fantazija „ČIURLIONIS REX“ pagal M. K. Čiurlionio muziką. Kosminės Čiurlionio vizijos sujungtos su improvizacijomis ir roko muzikos elementais – tai šio projekto pamatas. Puikus atlikėjų sąstatas, ypatingą aurą kurianti Šv. Kotrynos bažnyčios aplinka garantuoja fantastiškus muzikinius potyrius klausytojams.

Kompozicijos autorius – JONAS JURKŪNAS.

Atlikėjai:
ŠV. KRISTOFORO KAMERINIS ORKESTRAS
MODESTAS BARKAUSKAS (dirigentas)
PETRAS VYŠNIAUSKAS (saksofonas)
ALEKSANDRA ŽVIRBLYTĖ (fortepijonas)
ROBERTAS SEMENIUKAS (gitara)
ROBOTIC FOLK (gitara)
JONAS LENGVINAS (mušamieji)
TADAS ŽUKAUSKAS (bosinė gitara)

Skaityti plačiau

11 12 - 18:00

LIUCILĖ VILIMAITĖ: Odė Homo pandemicus

locationTaikomosios dailės ir dizaino muziejus

Taikomosios dailės ir dizaino muziejaus menė prisipildys arfos garsais, pasirodys jauna, talentinga arfistė bei kompozitorė LIUCILĖ U. VILIMAITĖ. Atlikėja koncertavo įvairiose koncertų salėse Lietuvoje bei Olandijoje. Grojo su Klaipėdos, Šv. Kristoforo, Vilniaus universiteto kameriniais orkestrais. Jaunoji arfininkė aktyviai kuria muziką, jos kūriniai yra pelnę keletą apdovanojimų – 2014 m. V Nacionaliniame moksleivių muzikos kūrinių konkurse „Mano nata“ ji pelnė diplomą ir Geriausios atlikėjos vardą, o 2015 m. tame pačiame VI konkurse – I vietą vyresnio mokyklinio mažiaus grupėje. Šiuo metu Liucilė kompozicijos mokosi Hagos karališkojoje konservatorijoje pas kanadietį kompozitorių Trevor Grahl. Atlikėja taip pat aktyviai koncertuoja su 2019 metais susikūrusiu tarptautiniu arfų sekstetu „Harp Sirens“, kuris atlieka specialiai šiam ansambliui parašytą šiuolaikinę muziką. 2020 m. rugsėjį ansamblis debiutavo viename didžiausių šiuolaikinės akademinės muzikos festivalių Nyderlandų karalystėje „Gaudeamus“, o 2021 m. arfų sekstetas yra pakviestas groti Olandijos arfų festivalyje Utrechte (Nyderlandų karalystė), bei 2022 m. Pasauliniame arfos kongrese Kardife (Velsas).

Koncerte skambės – Benjamin Britten, John Cage, Gabriel Fauré ir Alberto Ginastera kūriniai. 

Dalyvauja skaitovė Greta Antanavičiūtė.

Skaityti plačiau

11 13 - 19:00

Andrey BARANOV ir Darius MAŽINTAS

locationValdovų rūmai

Tarptautinis M. K. Čiurlionio muzikos festivalis pristato du išskirtinius menininkus – smuikininką ANDREY BARANOV (Šveicarija) ir pianistą DARIŲ MAŽINTĄ (Lietuva)

Andrejus Baranovas – vienas sėkmingiausių savo kartos smuikininkų, padariusių išskirtinę karjerą kaip puikus solistas ir ansamblio partneris. Aktyviai koncertuoja pagrindinėse koncertų salėse ir festivaliuose Europoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Afrikoje ir Azijoje. Jis yra 2012 m. Karalienės Elžbietos smuikininkų konkurso, Benjamino Britteno ir Henri Marteau tarptautinių smuikininkų konkursų laureatas ir daugiau nei dvidešimties kitų tarptautinių konkursų, tokių kaip Indianapolio, Seulo, Sendai, Lianos Issakadze, Davido Oistracho, Paganini konkurso Maskvoje, prizininkas.

Darius Mažintas – šiuolaikinis lietuvių pianistas, kurio interpretacijos pasižymi ypatingu subtilumu ir išskirtinėmis ekspresijos formomis. Darius Mažintas koncertavo JAV, Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Rusijoje, Švedijoje, Olandijoje ir kt. Pianistas yra daugelio tarptautinių festivalių dalyvis. Solinius rečitalius grojo festivaliuose „Aspen music festival“, „Westchester piano festival“, (JAV), „Somerakademie“ (Vokietija), „Holland Music Sessions“ (Olandija). D. Mažintas įrašė keletą kompaktinių plokštelių, tarp kurių minėtinos „Laiškai iš praeities. Žydų dainos“ (su Rafailu Karpiu, 2011 m. ) bei autorinė plokštelė (2011 m.), kurioje įrašyti J. S. Bacho, L. Beethoveno ir A. Skriabino kūriniai. Pianistas yra Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos „Jaunojo kūrėjo“ premijos laureatas.

PROGRAMA:
A. Dvořák – Sonatina smuikui ir fortepijonui Op. 100
L. Van Beethoven – Sonata smuikui ir fortepijonui Nr. 9 („Kreicerio“)
M. Ravel – Sonata Nr. 2, „Kaddisch“, „Pavane pour une infante défunte”, „Piece en forme de habanera“, „Tzigane“

Skaityti plačiau

11 16 - 18:00

Visvaldas JONUŠAS ir Neringa VALUNTONYTĖ

locationTaikomosios dailės ir dizaino muziejus

Viena scena dalinsis du aktyviai Lietuvoje ir užsienyje koncertuojantys jaunosios kartos atlikėjai – paskutinio tarptautinio M. K. Čiurlionio pianistų konkurso laureatė NERINGA VALUNTONYTĖ (fortepijonas) ir VISVALDAS JONUŠAS (saksofonas). Koncerto programai duetas paruošė veržlių, pietietiškais ritmais persmelktas XX-XXI a. kūrinių aranžuotes, greta kurių skambės gerai klausytojams žinomi fortepijoninės muzikos šedevrai.

 

PROGRAMOJE:
M. K. Čiurlionis – Preliudas "Viešpaties Angelas", VL 148
M. K. Čiurlionis – Preliudas b-moll, VL 169 (V. Jonušo aranžuotė)
S. Šiaučiulis – Sonata saksofonui ir vargonams
C. Debussy – Suite Bergamasque 
H. Villa-Lobos – Fantasie 
D. Bedard – Fantasie 
P. Iturralde – Suite Helenique 

Skaityti plačiau

11 17 - 19:00

Pianistas Paolo GIACOMETTI ir styginių kvartetas „METTIS“

locationValdovų rūmai

Baigiamuoju VIII tarptautinio M. K. Čiurlionio muzikos festivalio akordu taps jungtinis Nyderlandų ir Lietuvos muzikų pasirodymas. Scenoje susitinka fortepijono aristokratas, italų kilmės žvaigždė iš Nyderlandų Paolo Giacometti ir vienas ryškiausių naujosios kartos styginių kvartetų Lietuvoje „Mettis“ – Kostas Tumosa (smuikas), Bernardas Petrauskas (smuikas), Karolis Rudokas (altas), Rokas Vaitkevičius (violončelė).

PAOLO GIACOMETTI koncertuoja visame pasaulyje kaip solistas ir kaip kamerinis muzikantas tiek senoviniais, tiek šiuolaikiniais instrumentais. Paolo Giacometti laimėjo daugybę prizų tiek šalies, tiek tarptautiniuose konkursuose. Jis įgrojo visus Rossini fortepijoninius kūrinius – puikus projektas, kuris prasidėjo 1998 m. ir buvo baigtas 2007 m. Rossini Tėvynės kritikų vertinimu, „... Rossini pagaliau rado savo pianistą ...“. O su trečiuoju šios serijos įrašu P. Giacometti 2001 m. buvo nominuotas Edisono klasikinės muzikos apdovanojimui. Jo Schumanno „Humoreske“, „Fantasiestücke“ ir „Toccata“ įrašas gavo „BBC Music Magazine“ apdovanojimą kaip etaloninis ir išskirtinės kokybės atlikimas . Jo įrašytą A. Dvorák ir R. Schumann fortepijoninių koncertų rečitalį „Gramophone“ įvertino kaip „... vieną geriausių koncertinių diskų, kuriuos girdėjau per ilgą laiką ...“.

Styginių kvartetas „METTIS“ susibūrė 2012 metais Vilniuje. Nuo 2017 metų kvartetas „Mettis“ surengė daugiau kaip 100 koncertų ne tik įvairiose Europos šalyse, bet ir Kinijoje, Izraelyje, Panamoje, JAV bei Kanadoje. 2015 metais išleista debiutinė CD plokštelė, kurioje įrašyti Bethoveno ir Šostakovičiaus kūriniai styginių kvartetui. 2018 ir 2019 metais kvartetas aktyviai bendradarbiavo su lietuvių pianiste Mūza Rubackyte. Šveicarų leidybos kompanijos DORON F. Liszt'o „Malediction“ koncertinis įrašas išleistas kompaktinėje plokštelėje „Great Lithuanian live recordings“. Kvarteto artimuose planuose – nauja kompaktinė plokštelė, skirta L. van Beethoven‘o metams.

PROGRAMOJE:
M. K. Čiurlionis – Styginių kvartetas c-moll
J. Haydn – Styginiu kvartetas Op. 64 Nr. 5, D-dur, "Vieversys"
J. Brahms – Fortepijoninis kvintetas Op. 34 f-moll

Skaityti plačiau

VšĮ “Klasika LT”
www.klasika.org

Informacija apie M. K. Čiurlionio festivalį:
ciurlionio.festivalis@gmail.com